НП „БЪЛГАРИЯ –
ОБРАЗОВАТЕЛНИ МАРШРУТИ“
Ден първи от нашето дългоочаквано пътешествие по НП „България – образователни маршрути” 2024 г. започна с много положителни емоции.
Потопихме се във възрожденския дух на град Трявна. Посетихме Старото Славейково школо – едно от първите светски училища. Тук имахме възможността да се върнем в началото на 19 век – седнахме на дървените скамейки, писахме върху пясък, четохме от взаимоучителните таблици и се запознахме с реда и строгите изисквания към учениците във възрожденското училище.
След това се разходихме по площад ”Капитан Дядо Никола” – единствения запазен възрожденски площад в България. Видяхме символа на град Трявна – Часовниковата кула, минахме по Стария мост /познат още като Гърбавият мост/. Той свързва условно съвременната част на града с неговата стара възрожденска част.
Видяхме Славейковата къща и поседнахме на една пейка с Пенчо Славейков.
Нашата разходка продължи по улицата на занаятите, която е запазила облика си от миналото. Не пропуснахме да си направим снимка и пред паметника на Петко Славейков.
Върнахме се в хотела носейки със себе си сувенири за спомен, но и частица от възрожденския дух, съхранен в уникалния облик на Трявна – град на занаятчийството и дърворезбата, град на миналото, град на красотата.
Ден втори от нашето пътешествие Отпътувахме към град Габрово – световната столица на хумора и сатирата. Посетихме Националния музей на образованието, който е единствен по рода си в България. Помещава се в сградата на първата българска гимназия – Априловската. Той разполага с пет зали, в които се проследява развитието на българското образование. Най-интересна за учениците беше петата зала, в която е направена възстановка на взаимно училище. Те се докоснаха до калема, таблата и перото, запознаха се с наказанията, които са прилагали за непослушание, научиха как по-големите ученици са обучавали по-малките. Видяха камбанката на Габровското училище, оригиналното издание на ,,Рибният буквар“ на Петър Берон, глобуса на Неофит Рилски и печата на Васил Априлов, също така възстановка на ,,Кабинет по природни науки“ и много други експонати. Върнахме се по родните си места заредени с много знания и положителни емоции, които няма да забравим!